İTALYA VİZESİ                                                                                       

                                                            Sıkça Sorulan Sorular  

 

 1. İtalya vizesi almak  için randevu almak gerekiyor mu? İlk adım nedir?
     Evet randevu almak gerekiyor. Bu randevu sisteminin işleyişi ve ilgili bilgiler şu şekildedir.
     Bildiğiniz gibi çoğu avrupa ülkesi vize randevuları için bir kurum ile anlaştı. İtalya vize randevusu için ise İtalyan temcilciliği 18 şubattan itibaren başvuru işlemlerini koordine etmesi için bir şirkete verdi. İtalya vizesi başvurnuzu bundan böyle ister internetten ister telefonla başlatabileceksiniz.
     Peki italya vizesi randevusunu nasıl yapılır?  0 212 235 80 70 (PBX) nolu telefonu arayacaksınız. Hangi şehirde olduğunuz farketmez bu numarayı arayacaksınız. Size hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini söyleyecekler (ayrıca vizerehberiniz.com da da bulabilirsiniz ama yine de size söyleyecekler tekrar bir kontrol edersiniz). Evrakları hazırladıktan sonra size hangi adresteki ofislerine gitmeniz gerektiğini söyleyecekler. Evrakları onlara teslim edeceksiniz. 35 ytl para vereceksiniz (başvuru ve bilgi bedeli olarak alıyorlar, kesinlikle vize ücreti değildir). Size italya konsolsoluğuna ne zaman gitmeniz gerektiğini söyleyecekler, adınıza randevu kaydedeckler. Mutlaka tam gününde ve tam saatinde orada olun. Aksi halde randevunuz yanar ve tekrar 35 ytl ödeyip randevu almak zorunda kalırsınız.

 2. İtalyan vizesi randevusunu hangi günler ve saatlerde yapabilirim ?
    Haftaiçi Pazartesi ile Cuma günleri arasında sabah 08:30 ile 12:30 arasında ve 13:30 ile 16:30 arasında başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

 3. Otel rezervasyonu e-mail formu  yeterli olur mu?

     Hayır. İtalya konsolosluğu illaki otel rezervasyonunun imzalı kaşeli bir dökümanını istiyor. Rezervasyon yaptırdığınız otelden böyle bir belgeyi size faxlamalarını isteyin.

 4. Daha önce başka bir ülkeden shengen vizem vardı. Bunun etkisi olurmu ?
     Vize almanızı kolaylaştırır. Ama daha önce italya konsolosluğundan shengen vizesi almadıysanız mülakat istiyorlar.

 5. İtalya vizesi kaç günde alınır? İşlemler kaç gün sürer?
    Herşeyden önce kendi tecrübelerimize dayanarak birkaç noktaya deyinelim. İtalya konsolosluğu evraklar konusunda çok hassastır. Sizi defalarca geri gönderip, şu evrağıda getir, bunuda ispatla, vs. diyebilirler. Demiyebilirlerde bu sadece hazırlıklı olmanız için bir uyarı. Mülakat sırasında ağzınızdan çıkacak her kelimeyi ispatlamanızı bile isteyebilirler. O yüzden ilk gidişte hemen vizemi alırım yanılgısına düşmeyin. Tabi herşeyiniz tamsa 1-2  günde alabilirsiniz ama özellikle ilk vizeniz ise biraz daha dikkatli bakacaklardır durumunuza. Bunlar mutlaka olur demiyoruz. Sadece olabilir, olursa sabırlı olun.
    Yine araya birşey eklemek istiyoruz, gerek randevu alan şirket gerek italya konsolosluğundaki vize memurları ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar. Sularına gidin, sıcakkanlı ama mesafeli ve saygılı davranın, karşılığında çok ılımlı ve tatlı davranırlar. Birçok evrak için koşturabilirler sizi ama sonuçta işlerini yapmaya çalışıyorlardır.     
  Evraklarınız tamamsa, adli durumunuz uygunsa, daha önce shengen e dahil olan avrupa birliği ülkelerinden birisine giriş çıkış yapmışsanız, eh biraz da paranız varsa 1 günde alırsınız. Ama tabi bu en kolay alabileceğiniz vize durumuna örnektir ve herkesin böyle kolay bir durumu yoktur. Vize almak istediğiniz koşullara göre farklılık gösterir. Mesela ziyaretçi vizesi alacaksanız, italyan konsolosluğu ilgili italyan yerel makamlarını arayarak bilgi ve belge isteyebilir. Bu da birkaç gün bazen bir hafta bazen de bir ay sürer. Tabi bu bir örnek sadece. Durumunuza göre değerlendirme yapılırken herşeyi araştırırlar. Ek evraklar isteyebilirler. Süre, durumunuza ve amacınıza göre değişir. Yinede ortalama bir süre isterseniz, herşey düzgün ve doğru ise 5 iş günü  diyebiliriz.

 6. İtalyanca bilmiyorum yada italyancam az. Mülakatı italyanca yapmamız mı gerekiyorı?
     Hayır. İtalya vize mülakatı , isterseniz Türkçe isterseniz İtalyanca yapılabilir. İtalyanca mülakat yapmak size artı puan getirebilir ama Türkçe mülakat yapmanızda hiçbir sakınca yok ve eksi puan getirmez. Zaten kimse sizden italyanca bilmenizi beklemez. Yine de az seviyede de olsa italyanca konuşmak size küçük bir avantaj getirir. Sonuçta mülakatı Türkçe yapmak istediğinizi söyleyin ve Türkçe yapın.
 

 7. Ziyaretçi vizesi almak için davetiyenin formatı nasıl olmalıdır? Bilmem gerekenler nelerdir?

     İtalya konsolosluğu ziyaretçi vizesi alacaksanız yada bir kimsenin yanında kalacaksanız davetiye istiyor. Davetiyede davet edenin adı, ne iş yaptığı, nerede ikamet ettiği, nerede kalacağınız, kaç gün kalacağınız ve en önemlisi neden davet edildiğiniz sizi davet eden kişi tarafından yazılmalı ve imzalanmalıdır. En kolayı sizi davet eden kişi bu davetiyeyi italyada ikamet ettiği bölgedeki bir notere yazdırsın. İtalya konsolsoluğu davetiyeyi noter tasdikli istiyor. Eğer sizi davet eden kişi italyan vatandaşı değilse aynı zamanda oturum izni fotokopisini ve oturduğu evin kira kontratı fotokopisini (kendine ait mülk ise tapu fotokopisini)  notere tasdik ettirmeniz gerekiyor. Mektup zarfını atmayın. Vizerehberiniz.com olarak davetiyenin gönderildiği mektup zarfını mutlaka evraklarla birlikte vermenizi tavsiye ederiz.

 8. Evlilik için italya vizesi almak istiyorum. Bilgi verirmisiniz?
     İtalya da evlenecekseniz vize almak için ilişkinizin durumu ile ile ilgili belgeler hazırlayın (resimler, mesajlar, mail yazışmaları çıktıları, eşinizin pasaport fotokopisi vb.). Eşinizin göndermesi gereken belgeler tamamsa küçük bir araştırmadan sonra vizenizi alırsınız. İnandırıcı olmalısınız. Bir de eşiniz eğer belirli bir yerde çalışmıyor da kamu yardımı ile geçiniyorsa (işsizlik maaşı vs.) o zaman vizenizin red edilme olasılığı yüksektir. İlişkinizin süresine, aranızdaki yaş farkına dikkat ediyorlar. Vizenizin kabul edilmesi halinde "oturum ve evlilik" bölümüzü okuyun ve oradaki evrakları da hazırlayın. Daha hazırlıklı olmuş olursunuz.


 9.  İtalya da vize süresi geçti yada vize süresinin bugün son günü .  Ne yapmam gerekiyor ?

     Vize süresi nin bittiği, dolduğu gün merkezi otomatik bilgi sistemleri (bilgisayarlar) bağlı tüm emniyet birimlerini uyaracaktır. Mesela vizeniz bugün bitiyor, diyelim ki bugün ayın 26sı. Ülkeyi terketmezseniz 24 saat mazeret için bildirim hakkınız var. En geç ayın 27sinde ülkeyi terketmeli veya kalmanız ile ilgili mazereti yabancı ülke makamına bildirmeniz gerekiyor. Yani vize süresi geçtikten sonra 1 gün mazeret bildirme yada ülkeyi terketme hakkınız var. Bu süre geçerse aranmaya başlarsınız. Ve kaçak durumuna düşeceğiniz için muhtemelen o ülkenin vizesini uzun bir süre alamazsınız.
     - Vize uzatma başvurunuzu vize süresinin geçtiği son gün yaparsanız ilgili emniyet birimi size başvuru yaptığınıza dair bir belge verecek ve bunu merkezi emniyet bilgi sistemine iletecektir. Kaçak durumda olmazsınız ama bir dahaki vize işlemlerinizde sicilinizde gözükecektir. Genellikle geçici uzatma süresi alırsınız (3-5 gün). O süre içinde evrakları tamamlar ve vizenizi uzatırsınız.

 10. İtalya  vize başvurusu  mülakatta nasıl  sorular sorarlar?
    Herzaman olduğu gibi gidiş amacınızdan başlayarak sorular gelir. Vizerehberiniz.com olarak en büyük tavsiyemiz sağdan soldan kulaktan dolma soruları öğrenip kendinizce cevaplar hazırlamamanızdır. Basit ve doğru cevap verin. Yalan söylemeyin. "Neden gidiyorsunuz" "Dönmeyi düşünüyormusunuz" "Ne kadar kalacaksınız" "Daha önce bir suç işlediniz mi" vs. gibi çeşitli bilinen ve "evet" "hayır" şeklinde çok kısa cevaplamanız gereken sorular gelecektir. Yine daha önce belirttiğim gibi, verdiğiniz cevapları destekleyen evraklara bakacaklardır. İcabında sizden extra evrak isteyeceklerdir. O yüzden soruları ne kadar kısa ve öz cevaplarsanız o kadar lehinize olur. Onların sormadığı bir bilgiyi vermeyin. Nasıl olsa soracaklardır. Onların sorusu üzerine bilgi verirseniz daha kolay olur.
 
 11. Vize başvurusu sırasında nasıl davranmalıyım ?
     Heyecan yapmak ile panik yapmak arasında ince bir çizgi var. Heyecanlanmanız anlayışla karşılanacaktır ama panik yapmayın. Düzgün giyinin, bir diplomatın karşısına çıkacaksınız. Takım elbise giyinip gitmeniz gerekmiyor yada illaki şık giyinin demiyoruz ama düzgün ve temiz giyinin. Herzaman savunduğumuz bir fikir var; evraklarınız tamamsa ve yalan söylemezseniz vizenizi alırsınız. Bunun bilincinde olun.

 12. Vize başvurum reddedildi . Şimdi ne olacak ?
      Vize başvurusu red edildi ise evraklarda eksiklik yada yanlışlık olma ihtimali çok yüksek. Düzeltip tekrar başvurun. Çok uzun beklemenize gerek yok. Belgede gereken düzeltmeyi yapıp ertesi gün tekrar başvurabilirsiniz. Evraklarda yanlışlık yok ise vize veren makam ile yaptığınız mülakatı tekrar düşünün. Yalan söylemediğinize ve dönüş yapacağınıza inanmamış olabilir. Tekrar başvuru yapın. 2. veya 3. kez başvuru yapmaktan çekinmeyin.  Genellikle red durumunda bunu size yazılı olarak gerekçeleri ile birlikte bildiriyorlar. Bu gerekçe yi okuyun ve ona göre adımınızı atın. Mantıksız bir şekilde vizeniz ısrarla üst üste red ediliyorsa  uluslararsı mahkeme ve avrupa insan hakları mahkemesi yolunuz açıktır. Eğer aykırı bir durumunuz yok ise ve evraklarınız tamam ise hiçkimse seyehat özgürlüğünüzü engelleyemez.
    Ama tabi bundan önce konsolosluktaki bütün hakkarınızı kullanın. Dilekçe yazarak yada kendileriniz vereceği itiraz formunu doldurduğunuzda sizi daha çok dikkate alacaklardır.
 


 
13. Vizerehberiniz.com un ekleyeceği bilgiler var mı?   

   İtalya ile Türkiye arasında Recep Tayyip Erdoğan tarafından "vize alımının kolaylaşması" na yönelik bir anlaşma imzalanmıştır. Her ne kadar Türkiye lehine çok birşey değişmesede yine de ilgili anlaşmayı okumanız için haberler ve duyurular bölümümüze bir göz atın. İtalya vizesi ile ilgili yazdığımız bütün bilgileri okuyun bu sayfalardan okuyun.

  Sormak istediğiniz soruları lütfen info@vizerehberiniz.com e-mail adresinden bize iletiniz.

Google

                               

www.vizerehberiniz.com
Türkiyenin en büyük vize bilgi bankası

                                                                                                                                    
                       

                          

                                                                                          AnasayfaPasaportOturum ve EvlilikVize HaberleriLinklerİletişim

                                                                        

                                                                   www.vizerehberiniz.com
                  Anasayfa   Pasaport Bilgileri   Yurtdışında Oturum ve Evlilik  Haberler ve Duyurular  Linkler  İletişim
                                          Elegance Web Design (Unoffical)  eleganceweb@gmail.com
                                                                         Gizlilik Politikası

 DİĞER AYRINTILAR

Sıkça Sorulan Sorular

İtalya Vizesi İçin
Gerekli Evraklar

İpuçları ve Öneriler  

Vize ve Ulaşım Maliyeti