FRANSA VİZESİ                                                                                  

                                                                                Sıkça Sorulan Sorular

 1.  Fransa vizesi için randevu nasıl alınır ? Fransa vizesi randevusu için ayrıntılar nelerdir?
    
Başvuru için 0 212 340 44 43 ( hangi şehirde olursanız olun farketmiyor) nolu telefondan randevu almanız gerekmektedir. Randevu almadan önce evraklarınızı tamamlamanızı yada en azından bir kısmını tamamlamanızı öneririz. Bu numarayı aradığınızda  pasaportunuz yanınızda bulunsun çünkü pasaport numaranızı soracaklar.Randevu alma işlemi sırasında size hangi evrakların gerektiği bir kez daha söylenecek. Yanınızda kağıt kalem bulunudurun.
     Size verilen randevu gününde ve tam saatinde Fransa konsolosluğunda olunuz. Geç kalırsanız randevunuz yanar ve tekrar randevu alıp tekrar randevu ücreti ödemek durumunda kalırsınız.
     Bu numarayı aradığınız zaman size ayrıca fransa vizesi ile ilgili bilgi verecekler. Verdikleri bu bilgi ve randevunuzu kaydetme karşılığında 21 ytl para isteyecekler. Bu 21 ytl kesinlikle vize ücreti değil. Karşınıza çıkacak telefon operatörü "siz vize alabilirsiniz" "siz vize alamazsınız" deme hakkına sahip değildir. Sormayın. Randevu saati verildikten sonra kesinlike değiştirmeniz söz konusu değil. En erken 2 gün sonraya randevu verebiliyorsunuz (en geç 30 gün sonra).
     Randevu almak ve bilgi bedeli olarak 21 ytl yi ya telefon görüşmeniz esnasında kredi kartınızla yada telefon görüşmesi öncesinde Türkiye İş Bankası nın herhangi bir şubesine giderek "fransa vizesi için başvuru bedeli yatırmak istiyorum" diyerek ödeyeceksiniz. Size 16 rakamlı bir pin numarası verecekler. O numarayı telefon görüşmesi esnasında vereceksiniz.
     Randevunuzu hafta içi hergün saat 08:00 ile 18:00 arası 0 212 340 44 43 nolu telefonu arayarak alabilirsiniz.

    

 2. Biyometrik fotoğraf nedir? Uygulamayla ilgili kısaca bilgi verirmisiniz  ?
    Biyometrik fotoğraf kısaca teknik olarak, 4,5 cm x 3,5 cm ebatında, yüzün % 70 e yakın oranını ön cepheden kapsayan, bir gölge bulunmayacak biçimde, net olarak çekilen, gözlüksüz (kullanıyorsanız) çekilmiş vesikalık resminizdir.
    Biometrik fotoğraf şu anda hemen hemen tüm avrupa da pasaportlarda kullanılan ve gün geçtikçe yaygınlaşan bir standarttır. Yani sadece biz Türklere has bir uygulama değil. Yalnızca Fransa değil çoğu avrupa ülkesi konsolosluğunun istediği bir resim formatıdır. Amacı kişinin yüzünü açıkça ve net bir şekilde tanıyabilmektir. Resmi bu şekilde çektiriniz. Başörtüsü için kısıtlamaları sorunuz.

 3.  Fransızca bilmiyorum. Mülakatı Türkçe yapabilirmiyim ?
     Fransa vizesi mülakatı , isterseniz Türkçe isterseniz Fransızca yapılabilir. Fransızca mülakat yapmak size çok küçük artı puan getirebilir ama Türkçe mülakat yapmanızda hiçbir sakınca yok ve eksi puan getirmez. Bu hemen hemen bütün ülkelerin vize başvuruları için geçerlidir. Fransızca konuşmak zorunda değilsiniz ama az da olsa fransızca bilmeniz size yarar sağlar.

 4. Fransa vizesi kaç günde alınır?
     Evraklarınız tamamsa Fransa Konsolosluğu size 1 günde vize verebilir. Yinede gidiş amacınıza göre daha uzun sürebileceğini hatırlatmak isteriz. Mesela ziyaret için gideceksiniz, Fransa konsolosluğu gideceğiniz yerden bilgi almak üzere görüşmeler yapacaktır. Bu durumda vize almanız birkaç gün sürebilir. Yinede Fransa vizesini birçok diğer vizeden daha hızlı alırsınız.

 5. Fransa vizesi başvuru formu nasıl doldurulur?
    
Gerekli evraklar bölümünde anlattık ama size fransa vizesinin türkçe çevirisini veriyoruz.
    Fransa Vizesi Başvuru Formu Türkçe Çevirisi 1. sayfa Tıklayınız.
    Fransa Vizesi Başvuru Formu Türkçe Çevirisi 2. sayfa Tıklayınız.
   Oradan bakarak fikir edinebilirsiniz. Not: Lütfen formu download edip doldurmayın. Geçersizdir sadece fikir vermek amacıyla fransa konsolosluğu tarafından yayınlanmıştır.

 6. Fransa ziyaretçi vizesi için davetiye nasıl hazırlanır?

     Fransa konsolosluğu ziyaretçi vizesi için noter tasdikli davetiye istiyor. Sizi davet edecek kişi noter e gidip davetiye yazdıracak. Belgenin aslını ve fotokopisini götüreceksiniz.

 7. Fransa da , fransız kız arkadaşımla evlenmek istiyorum.  Bilgi verirmisiniz?
     Fransa da evlenecekseniz vize almak için ilişkinizin durumu ile ile ilgili belgeler hazırlayın (resimler, mesajlar, mail yazışmaları çıktıları, eşinizin pasaport fotokopisi vb.). Kız arkadaşınızın göndermesi gereken belgeler tamamsa küçük bir araştırmadan sonra vizenizi alırsınız. Vizerehberiniz.com un size tavsiyesi; sakın nerede tanıştınız sorusuna "internette" demeyin (tabi eğer internetten tanıştıysanız). Ayrıca Fransa konsolsoluğu gayet kibar ama bu konuda biraz meraklıdır. Sizden birçok ekstra belge isteyebilirler. Bu konuda istenebilecek extra evrakları telefonla randevu aldığınız sırada sorunuz.


 8. Fransa da  vize süresi geçti yada vize süremin son günü .  Ne yapmam gerekiyor ?

     Vize süresi nin bittiği, dolduğu gün merkezi otomatik bilgi sistemleri (bilgisayarlar) bağlı tüm emniyet birimlerini uyaracaktır. Mesela vizeniz bugün bitiyor, diyelim ki bugün ayın 26sı. Ülkeyi terketmezseniz 24 saat mazeret için bildirim hakkınız var. En geç ayın 27sinde ülkeyi terketmeli veya kalmanız ile ilgili mazereti yabancı ülke makamına bildirmeniz gerekiyor.Vize süresi geçtikten sonra 1 gün mazeret bildirme yada ülkeyi terketme hakkınız var. Bu süre geçerse aranmaya başlarsınız. Ve kaçak durumuna düşeceğiniz için muhtemelen bir daha fransa vizesini uzun bir süre alamazsınız.
     - Vize uzatma başvurunuzu vize süresinin geçtiği son gün yaparsanız ilgili emniyet birimi size başvuru yaptığınıza dair bir belge verecek ve bunu merkezi emniyet bilgi sistemine iletecektir. Kaçak durumda olmazsınız ama bir dahaki vize işlemlerinizde sicilinizde gözükecektir. Genellikle geçici uzatma süresi alırsınız (3-5 gün). O süre içinde evrakları tamamlar ve vizenizi uzatırsınız.

 9. Fransa vize başvurusu  mülakatında ne sorular sorarlar?
    Herzaman olduğu gibi gidiş amacınızdan başlayarak sorular gelir. Vizerehberiniz.com olarak en büyük tavsiyemiz sağdan soldan kulaktan dolma soruları öğrenip kendinizce cevaplar hazırlamamanızdır. Basit ve doğru cevap verin. Yalan söylemeyin. "Neden gidiyorsunuz" "Dönmeyi düşünüyormusunuz" "Ne kadar kalacaksınız" "Daha önce bir suç işlediniz mi" vs. gibi çeşitli bilinen ve "evet" "hayır" şeklinde çok kısa cevaplamanız gereken sorular gelecektir.
 
 10. Vize başvurusu sırasında nasıl davranmalıyım ?
     Heyecan yapmak ile panik yapmak arasında ince bir çizgi var. Heyecanlanmanız anlayışla karşılanacaktır ama panik yapmayın. Düzgün giyinin, bir diplomatın karşısına çıkacaksınız. Takım elbise giyinip gitmeniz gerekmiyor yada illaki şık giyinin demiyoruz ama düzgün ve temiz giyinin. Herzaman savunduğumuz bir fikir var; evraklarınız tamamsa ve yalan söylemezseniz vizenizi alırsınız. Bunun bilincinde olun.

 11. Fransa vize başvurum reddedildi . Şimdi ne olacak ?
      Fransa vize başvurusu red edildi ise evraklarda eksiklik yada yanlışlık olma ihtimali çok yüksek. Düzeltip tekrar başvurun. Çok uzun beklemenize gerek yok. Belgede gereken düzeltmeyi yapıp ertesi gün tekrar başvurabilirsiniz. Evraklarda yanlışlık yok ise vize veren makam ile yaptığınız mülakatı tekrar düşünün. Yalan söylemediğinize ve dönüş yapacağınıza inanmamış olabilir. Tekrar başvuru yapın. 2. veya 3. kez başvuru yapmaktan çekinmeyin.  Genellikle red durumunda bunu size yazılı olarak gerekçeleri ile birlikte bildiriyorlar. Bu gerekçe yi okuyun ve ona göre adımınızı atın. Eğer aykırı bir durumunuz yok ise ve evraklarınız tamam ise hiçkimse seyehat özgürlüğünüzü engelleyemez.

 
12. Biyometrik vize nedir? Fransa konsololosluğu bu uygulamayı sadece Türkleremi yapıyor ?
  Gerekli bilgileri "Vize Haberleri" bölümümüzde ayrıntıları ile sunduk ama kısaca;
Vize talebinde bulunan kişiye, on parmağının dijital izlerinin alınması ve kişinin dijital fotoğrafının çekilmesinden sonra verilen vizedir. Yani parmak izlerinizi alacaklar, fotoğrafınızı ve bilgilerinizi tüm shengen ülkelerine gönderecekler. Böylece shengen ülkeleri sınırlarına girip çıkarken işlemler daha kısa ve güvenilir olacak. Bu uygulama yeni yeni bütün avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlandı, sadece Türklere değil. İkinci bir vize başvurunuzda (hangi avrupa ülkesine giderseniz gidin) bilgileriniz otomatik önlerine geleceğinden işlemleriniz çok kısa sürecek.

  13. Fransa Vizesi nin kapsamı nedir?
   Fransa vizesi bir shengen vizesidir. Shengen antlaşmasına dahil olan ülkelere bu vizeyi göstererek ayrıca bir evrak gerekmeden giriş çıkış yapabilirsiniz. Multiple (çok girişli vize) almayı unutmayın. Aslında sınırlar kaldırıldı, istediğiniz ülkeye elinizi kolunuzu sallayarak giriyorsunuz ve kimse birşey sormuyor (yaşadığımız tecrübelerden aktarıyorum) ama belli olmaz. Karşınıza küt diye dikilip göster bakalım pasaportunu sorusunu sorabilirler. Özellikle İngilizler çok sıkı bu konuda. Neyse konuyu dağıtmayalım. Fransa vizesi ile istediğiniz avrupa ülkesine giriş yapabilirsiniz.
  Fransa vizesi bir shengen vizesi. Bir diğer karışık soru ve zor ise Fransa konsolosluğundan aldığım vize ile başka bir ülkeye direkt giriş yapabilirmiyim sorusu. Kural olarak kabul edilmiyor. Mesela Türkiyeden fransa vizesiyle direkt Almanaya'ya uçtunuz. Çok sağlam bir bahane bulmanız gerekiyor Almanya ya giriş yapmanız için. Bunun yerine Fransa ya giriş yapıp oradan Almanya ya geçin.
Kural olarak Almanya yada diğer shengen ülkelerinin, başka bir ülkeden alınmış shengen vizesi ile ilk girişi kendi ülkelerinden yapmanız durumunda sizi kapıdan geri çevirme hakları sonuna kadar mevcut. Yine de o anda giriş memurunun keyfine ve ruh haline bağlı olarak giriş yapabiliyorsunuz. En iyisi riske atmayın ve Fransa üzerinden diğer ülkelere geçin. Ayrıca Fransa konsolosluğu ikinci vize başvurunuzu bu yüzden red edebilir.

   

 

  Sormak istediğiniz soruları lütfen info@vizerehberiniz.com e-mail adresinden bize iletiniz.

Google

                               

www.vizerehberiniz.com
Türkiyenin en büyük vize bilgi bankası

                                                                                                                                    
                       

                          

                                                                                             AnasayfaPasaportOturum ve EvlilikVize HaberleriLinklerİletişim

                                                                        

                                                                   www.vizerehberiniz.com
                 Anasayfa   Pasaport Bilgileri   Yurtdışında Oturum ve Evlilik  Haberler ve Duyurular  Linkler  İletişim
                                         Elegance Web Design (Unoffical)  eleganceweb@gmail.com
                                                                        Gizlilik Politikası

 

 DİĞER AYRINTILAR

Sıkça Sorulan Sorular

Fransa Vizesi İçin
Gerekli Evraklar 

İpuçları ve Öneriler

Vize ve Ulaşım Maliyeti